نمونه سوالات زمین‌شناسی و محیط زیست ایتالیا

نمونه سوالات زمین‌شناسی و محیط زیست ایتالیا

فهرست موضوعات

برای آماده شدن برای آزمون تولک TOLC-S، می‌توانید از نمونه سوالات زمین‌شناسی و محیط زیست ایتالیا که در سال های قبل از آنها استفاده شده است استفاده کنید. این نمونه‌ها شامل سوالات ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، زبان انگلیسی و تست های شناختی هستند که برای ارزیابی توانایی داوطلبان در این حوزه‌ها طراحی شده‌اند. در زیر، چند راهکار برای آماده شدن بهتر برای این آزمون آمده است:

1. مطالعه‌ی مفاهیم و مباحث در هر یک از بخش‌ها: برای پاسخ دادن به سوالات آزمون، لازم است که با مفاهیم و مباحث هر یک از بخش‌ها آشنایی کامل داشته باشید. برای این منظور، می‌توانید از کتاب‌ها، منابع آموزشی مجازی و ویدئوهای آموزشی استفاده کنید.

2. حل تست‌های مشابه: برای آماده شدن بهتر برای آزمون زمین شناسی ایتالیا، می‌توانید از تست‌های مشابهی که در منابع آموزشی و کتاب‌های مختلف وجود دارد، استفاده کنید. با حل این تست‌ها، می‌توانید با نحوه‌ی پرسش و پاسخ به سوالات آشنا شوید و بهبود مهارت‌های خود در هر یک از بخش‌ها را تجربه کنید.

3. تمرین در زبان انگلیسی: بخش زبان انگلیسی در آزمون محیط زیست و زمین شناسی ایتالیا شامل سوالات گرامر، واژگان، خواندن و نوشتن است. برای آماده شدن در این بخش، می‌توانید از منابع آموزشی زبان انگلیسی استفاده کنید و تمرینات مربوط به گرامر، واژگان، خواندن و نوشتن را انجام دهید.

4. مدیریت زمان: آزمون ورودی این رشته ها شامل ۱۵۰ سوال در مجموع و دارای مدت زمان محدودی برای پاسخ دادن به سوالات است. برای موفقیت در این آزمون، لازم است که بتوانید به خوبی زمان را مدیریت کنید و برای هر یک از بخش‌ها زمان کافی را در نظر بگیرید.

5. رفع اشکال: در طول مطالعه و حل تست‌ها، ممکن است با مسائل و اشکالی روبرو شوید. برای رفع این اشکال، می‌توانید از منابع آموزشی مجازی و همچنین مشاوران تحصیلی و آموزشی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با دوستان و همکلاسی‌های خود در گروه‌های مطالعه‌ی مشترک شرکت کنید و با یکدیگر در حل مسائل و تبادل اطلاعات کمک بگیرید.

در نهایت، برای آماده شدن بهتر برای آزمون ورودی رشته های محیط زیست و زمین شناسی ایتالیا، لازم است که به محیط آزمون آشنا شوید و با قوانین و مقررات آن آشنایی کامل داشته باشید. همچنین، در روز آزمون، بهتر است خوب استراحت کنید و در مورد زمان و مکان آزمون به‌خوبی مطلع باشید تا از تاخیر و مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

ساختار و سرفصل های آزمون زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا

ساختار و سرفصل های آزمون زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا

ساختار و سرفصل های آزمون زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا شامل ۵۰ سوال است که به ۴ بخش تقسیم شده‌اند. بخش‌ها عبارتند از: ریاضیات پایه، استدلال و مسائل، درک مطلب و علوم پایه.
در پایان آزمون زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا، بخشی شامل ۳۰ سوال برای بررسی دانش زبان انگلیسی وجود دارد.

بخش – تعداد سوال –  زمان مجاز

ریاضیات پایه ۲۰ سوال ۵۰ دقیقه
استدلال و مسائل ۱۰ سوال ۲۰ دقیقه
درک مطلب ۱۰ سوال ۲۰ دقیقه
علوم پایه ۱۰ سوال ۲۰ دقیقه
مجموع ۵۰ سوال ۱۱۰ دقیقه
زبان انگلیسی ۳۰ سوال ۱۵ دقیقه
مجموع با زبان انگلیسی ۸۰ سوال ۱۲۵ دقیقه

نتیجه هر آزمون به جز بخش مربوط به آزمون دانش زبان انگلیسی، بر اساس تعداد پاسخ‌های درست، غلط و نداده شده تعیین می‌شود که یک امتیاز مطلق را تشکیل می‌دهد. برای هر پاسخ درست ۱ امتیاز، برای هر پاسخ نداده شده ۰ امتیاز و برای هر پاسخ غلط تنبیهی برابر با -۰٫۲۵ امتیاز وجود دارد.
در بخش آزمون دانش زبان انگلیسی تنبیهی برای پاسخ‌های غلط موجود نیست و امتیاز آن بر اساس ۱ امتیاز برای هر پاسخ درست و ۰ امتیاز برای پاسخ نداده شده یا پاسخ غلط تعیین می‌شود.
بخش درک مطلب شامل یک بخش با ۱۰ سوال و یک متن است. پنج سوال اول مربوط به همان متن است و هرکدام از پنج سوال دیگر مستقل از متون دیگر است.

منابع آزمون ورودی زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا

منابع آزمون ورودی زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا

بخش ریاضیات پایه

ماژول ریاضیات پایه به منظور بررسی آمادگی پایه کلی دانشجو برای تمامی رشته‌های علومی و آزمون ورودی زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا طراحی شده است، حتی برای رشته‌هایی که به طور نسبی کمتر از ریاضیات استفاده می‌کنند. برای پاسخ به سؤالات موجود در این ماژول، مهارت‌های ریاضی پایه کافی هستند، که در سه یا چهار سال اول برنامه درسی تمامی دبیرستان‌های عالی آموزش می‌بینند. در زیر خلاصه‌ای از این مهارت‌ها، به گروه‌هایی تقسیم شده است. در یک سؤال می‌توان به مفاهیمی که در بیش از یک گروه موجود است برخورد کرد. برای درک یک سؤال، ممکن است لازم باشد به طور همزمان در منابع آزمون ورودی زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا از چندین مهارت ریاضی استفاده کرد و از نمایش‌های گرافیکی و استدلال‌های مختلف بهره برد. به خصوص، ممکن است لازم باشد از شرح کلامی یک وضعیت (مثلاً یک رابطه بین اندازه‌ها) به صورت جبری یا به صورت گرافیکی آن را شکل داد و برعکس. از عبارات و نمادها که در دانشگاه و درس‌های اول استفاده می‌شوند، استفاده می‌شود. به طور خاص از نمادگذاری ابتدایی زبان مجموعه‌ها و توابع استفاده می‌شود و می‌توان به عباراتی مانند عنصر، عضو، زیرمجموعه، اتحاد، تقاطع، برای هر، همه، هیچ‌کدام، برخی، حداقل یک، اگر… آنگاه اشاره کرد.

اعداد – اعداد اول، تجزیه به اعداد اول، بیشترین مقسوم مشترک و کمترین مضرب مشترک، تقسیم با باقیمانده بین اعداد صحیح، توان، رادیکال، لگاریتم، اعداد اعشاری، کسور، درصد، میانگین (حسابی).
جبر – جبر معادلات عبارت، مفهوم راه‌حل و “مجموعه‌ی راه‌حل” یک معادله، نامعادله، سیستم معادلات و / یا نامعادلات. معادلات و نامعادلات درجه اول و دوم. سیستم‌های خطی.
هندسه – شکل‌های اصلی صفحه‌ای و ویژگی‌های ابتدایی آن‌ها‌ع، قضیه پیتاگوراس، ویژگی‌های مثلث‌های مشابه، سینوس، کسینوس و تانژانت یک زاویه که به عنوان نسبت بین لبه‌های یک مثلث قائم‌الزاویه محاسبه می‌شوند. محیط و مساحت شکل‌های صفحه‌ای اصلی. تلاقی، موازی بودن و عمودی بودن خطوط در صفحه. شکل‌های اصلی در فضا (خطوط، صفحه‌ها، متوازی‌الاضلاع، منشورها، استوانه‌ها، مخروط‌ها، کره‌ها). حجم اشکال سه‌بعدی ابتدایی. مختصات کارتزی در صفحه. معادله خط برای دو نقطه. معادله خطی که از یک نقطه عبور می‌کند و موازی یا عمود بر یک خط داده شده است. شیب و تلاقی خط با محورها در یک خط داده شده. شرط عمودیت بین دو خط. فاصله بین دو نقطه.
توابع، نمودارها، روابط – زبان ابتدایی توابع. توابع یک-به-یک، برای همه و برای برخی. ترکیب توابع، توابع قابل برگشت و تابع معکوس. نمودار یک تابع. توابع توان، رادیکال، مقدار مطلق، چند جمله‌ای درجه اول و دوم، تابع 1/x و نمودارهایشان. توابع نمایی و لگاریتم و نمودارهایشان. توابع سینوس و کسینوس و نمودارهایشان. معادلات و نامعادلات ساده با استفاده از این توابع.
احتمالات – نمایش و شمارش مجموعه‌های محدود. محاسبه احتمال یک رویداد در شرایط ساده.
منطق و زبان در منابع آزمون ورودی زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا – در یک وضعیت خاص و با توجه به فرضیات مشخص، تصمیم گیری در مورد صحت یا نادرستی یک بیان (استنتاج). منفی یک بیان داده شده. تفسیر عبارات “شرط لازم”، “شرط کافی” و “شرط لازم و کافی”.
مدل‌سازی، درک، نمایش و حل مسائل – صورت بندی یک وضعیت یا یک مسئله به صورت ریاضی. درک متونی که از زبان‌ها و نمایش‌های مختلف استفاده می‌کنند. نمایش داده‌ها، روابط و توابع با فرمول، جدول، نمودارهای میله‌ای و روش‌های گرافیکی دیگر. حل یک مسئله با است

بخش های شناختی آزمون ورودی رشته زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا

بخش استدلال و مسائل:

این ماژول مسائلی را ارائه می‌دهد که نیازمند ارتباط دادن داده‌ها و دانش در روش‌هایی نه چندان آسان هستند و برای استنتاج منطقی به پیچیدگی معینی نیاز است. به عنوان مثال، در آزمون ورودی رشته زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا ممکن است خواسته شود تا بررسی شود آیا یک گزاره خاص یا منفی آن، نتیجه‌ای منطقی از سایر گزاره‌ها است که در آن‌ها از عباراتی مانند “اگر، پس، همه، هیچ، برخی، حداقل یکی” استفاده شده است. این نوع سؤالات می‌تواند در یک زمینه ریاضی یا در زمینه شناخت معمول روزانه قرار گیرد. با این حال، دانش ریاضیاتی مورد انتظار در چهار سال اول دوره دبیرستان هر نوع کافی است تا به سؤالات پاسخ داده شود.

بخش درک متن:

این ماژول در آزمون ورودی رشته زمین شناسی و محیط زیست ایتالیا توانایی درک متون کوتاه، به ویژه متون علمی را بررسی می‌کند. سؤالات و گزینه‌های پاسخ مربوطه ممکن است شامل جداول، نمودارها و فرمول‌های ریاضی ساده باشند. در برخی از سؤالات، ممکن است با عبارات علمی و ریاضی پایه روبرو شوید. برای پاسخ دادن به سؤالات، لازم است ساختار منطقی و نحوی سؤال و گزینه‌های پاسخ را درک کرده، از زبان طبیعی، زبان ریاضی و انواع مختلف نمایش‌های گرافیکی استفاده کرده و از یک زبان به دیگری ترجمه کنید.

بخش علوم پایه:

این ماژول برای بررسی توانایی استدلال در زمینه علمی با استفاده از دانش‌های اساسی فیزیکی، شیمیایی، زمین‌شناسی و ستاره‌شناسی و با استفاده از زبان‌ها و نمایش‌های مختلف طراحی شده است. علاوه بر این، آشنایی با واحدهای اندازه‌گیری اصلی سیستم بین‌المللی نیز الزامی است.

فیزیک، سوالات و منابع زمین شناسی ایتالیا و محیط زیست

در این بخش ماژول فیزیک سوالات و منابع زمین شناسی ایتالیا و محیط زیست را بررسی میکنیم:

– مكانيك: جمع و تجزيه بردارها، تعادل نيروها، حركت يکنواخت روي خط مستقيم و دوران يکنواخت، قانون زمان، سرعت، شتاب، قانون نيوتن براي نيروي جاذبه، قانون نيوتن F=ma، جرم و وزن، شتاب جاذبه، سقوط آزاد و حرکت يکنواخت شتاب‌دار، انرژي کينتيک، کار، قدرت، حفظ انرژي، انرژي پتانسيل، حرکت هارمونيک ساده: دوره، پالساسيون، بزرگي، چگالي، فشار، قوانين استاتيک مايعات، اصل آرشيميد.
– موج: بزرگي، فرکانس، طول موج، سرعت؛ بازتاب و شکست؛ کاهش شدت با فاصله.
– ترموديناميک: گرما، تعادل حرارتي، دما، ظرفيت گرمايي، قوانين گازهاي ايده آل، تغيير شکل‌ها.
– الکتريسيته و مغناطيس: بار الکتريکي، قانون کولنب و ميدان الکتريکي، حرکت بارهاي نقطه‌اي در ميدان الکتريکي يکنواخت، رسانه‌ها و استاتيک الکتريکي، پتانسيل الکتريکي، سطح همپتانسيل، تفاوت پتانسيل، توزيع کيفي بار، ميدان و پتانسيل براي يک رساننده در تعادل الکتريکي، جريان الکتريکي، قانون اهم، مقاومت الکتريکي، مقاومت معادل براي مقاومت‌هاي سري و موازي، ميدان مغناطيسي توليدشده توسط يک آهنربا و يک سيم راست،
– شيمي: خصوصيات ماکروسکوپيک و ميکروسکوپيک ماده، خصوصيات و نامگذاري ترکيبات و محلول‌ها، حالت‌هاي ماده و تبديلات فيزيکي، مدل ذره‌اي ماده، خصوصيات ماکروسکوپيک گازها، مايعات و جامدات، مخلوط‌هاي هم‌جنس و ناهم‌جنس، خصوصيات محلول‌ها، تبديلات شيميايي، قوانين اساسي شيمي، مواد ساده، ترکيبات و يون‌ها، ساختار اتمي، خصوصيات و فرمول ترکيبات اصلي غير آلي، خصوصيات دوره‌اي، مدل‌هاي اتمي، واکنش‌هاي شيميايي و استوکيومترياین درس فیزیک شامل مباحث زیر است:
– مکانیک: جمع و تجزیه بردارها، تعادل نیروها، حرکت روی خط مستقیم و دوران یکنواخت، قانون نیوتن برای نیروی جاذبه، قانون نیوتن F=ma، جرم و وزن، شتاب جاذبه، سقوط آزاد و حرکت شتاب‌دار یکنواخت، انرژی کینتیک، کار، قدرت، حفظ انرژی، انرژی پتانسیل، حرکت هارمونیک ساده، چگالی، فشار، قوانین استاتیک مایعات، اصل آرشیمید.
– موج: بزرگی، فرکانس، طول موج، سرعت؛ بازتاب و شکست؛ کاهش شدت با فاصله.
– ترمودینامیک: گرما، تعادل حرارتی، دما، ظرفیت گرمایی، قوانین گازهای ایده آل، تغییر شکل‌ها.
– الکتریسیته و مغناطیس: بار الکتریکی، قانون کولنب و میدان الکتریکی، حرکت بارهای نقطه‌ای در میدان الکتریکی یکنواخت، رسانه‌ها و استاتیک الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، سطح همپتانسیل، تفاوت پتانسیل، توزیع کیفی بار، میدان و پتانسیل برای یک رساننده در تعادل الکتریکی، جریان الکتریکی، قانون اهم، مقاومت الکتریکی، مقاومت معادل برای مقاومت‌های سری و موازی، میدان مغناطیسی تولیدشده توسط یک آهنربا و یک سیم راست.

بخش شیمی سوالات

ویژگی‌های ماکروسکوپی و میکروسکوپی ماده. ویژگی‌ها و نامگذاری ترکیبات و محلول‌ها – حالت‌های ماده و تبدیلات فیزیکی. مدل ذره‌ای ماده. ویژگی‌های ماکروسکوپی گازها، مایعات و جامدات. مخلوط‌های همگن و ناهمگن. ویژگی‌های محلول‌ها. تبدیلات شیمیایی. قوانین اساسی شیمی. مواد ساده، ترکیبات و یون‌ها. ساختار اتمی. ویژگی‌ها و فرمول ترکیبات مهم غیرآلی. ویژگی‌های دوره‌ای. مدل‌های اتمی.
واکنش‌های شیمیایی و استوکیومتری. اسیدها و باسها. اکسایش و اختلاط – واحدهای اندازه‌گیری غلظت (مول / دسی‌متر مکعب، گرم / دسی‌متر مکعب)، درصد ترکیب. تعریف اسیدها و باسها و واکنش اسید-باز. واکنش‌های اکسایش و تفسیر مدل‌ها. تعادل راکتور. منشا و ویژگی‌های هیدروکربن‌ها. ساختار و نامگذاری ترکیبات آلی مهم.
ترمودینامیک، کینتیک، پیوند شیمیایی و شیمی کاربردی – انواع پیوند شیمیایی: یونی، هم‌ارزی و فلزی. ساختار لوییس (مدل الکترونی “درشت”). نیروهای بین‌مولکولی و پیوند هیدروژن. شمارش اکسیداسیون و والانس اتم‌ها. قانون گازهای ایده‌آل. سرعت واکنش، انرژی فعال‌سازی و کاتالیز. اندازه‌گیری، واحد اندازه‌گیری و عدم قطعیت در اندازه‌گیری‌های تجربی. شیمی و واکنش‌های شیمیایی در زندگی روزمره. موضوعات محیط‌زیستی اصلی (باران‌های اسید، اثر گلخانه، آلودگی هوا…). قوانین ایمنی.

بخش زمین شناسی آزمون ورودی یتالیا

بخش زمین شناسی آزمون ورودی یتالیا

در این بخش ماژول زمین شناسی آزمون ورودی ایتالیا را بررسی میکنیم:

پویایی بیرونی سیاره زمین – مدل‌سازی ساختار زمین، هیدروسفر دریایی و قاره‌ای، کریواسفر، ترکیب، تقسیم بندی و محدوده جو، فشار جوی، جریان جوی، رطوبت، بارش و اختلالات، توزیع جغرافیایی اقلیم و تغییرات اقلیمی.
تکامل و پویای داخلی سیاره زمین – معادن، چرخه سنگ‌سازی، سنگ‌ها، فسیل‌ها و معنای آن‌ها در سنگ‌ها، تغییر شکل سنگ‌ها، فعالیت آتشفشانی، محصولات آن و شکل‌های آن، ساختار متوالی لایه‌ای زمین، ساختار و ترکیب پوسته زمین، جریان حرارت داخلی زمین، میدان مغناطیسی زمین، تعریف زلزله، تئوری پرش انعطافی، چرخه زمین‌لرزه، انواع موج‌های زلزله و گسترش و ثبت آن‌ها، شدت ماکروزیمیک و بزرگنمایی، پدیده‌های آتشفشانی و زمین‌لرزه و توزیع جغرافیایی آن‌ها در زمین‌شناسی، فرضیه جابجایی قاره‌ها توسط وگنر، تئوری صفحه‌های تکتونیک، خطر زلزله و آتشفشان، انواع مرزهای صفحه‌های تکتونیک، شکل‌گیری و تکامل کوهستان‌ها.
زمین در فضا – زمین در منظومه شمسی، حرکت‌های اصلی زمین، شکل سیاره زمین، جهت‌گیری و اندازه‌گیری زمان.

منبع:

Struttura della prova e sillabo – Cisia (cisiaonline.it)