نمونه سوالات آزمون دولینگو

آکادمی دان » نمونه سوالات آزمون دولینگو پکیج 2023

نمونه سوالات آزمون دولینگو پکیج 2023 برای متقاضیان این آزمون به صورت یک مجموعه آموزشی تهیه شده است. یکی از آزمون هایی که برای سنجش مهارت زبان انگلیسی در نظر گرفته می شود، آزمون دولینگو می باشد. این آزمون همانند آیلتس و تافل یکی از آزمون هایی می باشد که همواره مورد تایید دانشگاه ها و موسسه های آموزشی عالی در سراسر جهان است. ما در این متن سعی داریم تا اطلاعات کافی در مورد منابع آموزشی و نمونه سوالات آزمون دولینگو و اطلاعاتی که در مورد این آزمون وجود دارد را به شما بدهیم. چنانچه شما هم قصد شرکت در این آزمون ها را دارید و دوست دارید بدانید که نمونه سوالات آزمون دولینگو به چه صورت می‌ باشد تا پایان این متن با آکادمی دان همراه بمانید.

نمونه سوالات آزمون دولینگو

ساختار نمونه سوالات آزمون دولینگو

خوب است که بدانید نمونه سوالات آزمون دولینگو به صورت دو مرحله ای است. مرحله اول آن سوالات تطبیقی می باشد. در این مرحله همانطور که گفته شد با توجه به عملکرد شما سختی آن متفاوت خواهد بود. در مرحله اول شما فقط ۲۵ دقیقه زمان دارید تا سوالات را جواب دهید.

این سوالات به بررسی مهارت های شما خواهند پرداخت. در ابتدا سطح واژگان شما سنجیده می شود. در مرحله دوم بخش اول به این موضوع رسیدگی می شود که آیا شما واژگان انگلیسی را به خوبی تلفظ می کنید یا خیر؟

در بخش سوم چگونگی نگارش و نوشتن شما مورد بررسی قرار می گیرد. اما در مرحله چهارم چگونگی ادا کردن درست واژگان و یا درست کردن آهنگ واژگان شما مورد بررسی قرار می‌ گیرد. به این نکته توجه داشته باشید که در مرحله اول اینکه شما چگونه می خوانید، می‌نویسید و گوش می‌دهید، مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

لازم به ذکر است که در مرحله نوشتار متن ۵۰ کلمه را باید نگارش کنید و در قسمت گفتار شما باید بین ۳۰ الی ۹۰ ثانیه به صورت شفاف و کاملاً درست گفتار داشته باشید. اما در مرحله بعد از آزمون دولینگو اسپیکینگ و رایتینگ شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مرحله ۱۰ دقیقه از شما زمان خواهد گرفت.

در این مرحله شما یک مصاحبه ویدیویی خواهید داشت و باید چیزی بین ۶۰ الی ۱۸۰ ثانیه مصاحبه داشته باشید و بعد از آن در بین ۳ الی ۵ دقیقه یک متن فوق العاده را نگارش کنید. لذا در مرحله خواندن و در مرحله نوشتن دو موضوع متفاوت در اختیار شما قرار داده خواهد شد. شما این انتخاب را دارید که از بین این دو یکی را انتخاب کرده و در آن مورد صحبت کنید.

پس از انجام این مراحل نمره شما توسط ناظران بررسی شده و بعد از دو روز کاری در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

ساختار نمونه سوالات آزمون دولینگو

آنالیز آزمون دولینگو و سوالات پرتکرار

به این نکته توجه داشته باشید که سوالات آزمون دولینگو به صورت تطبیقی می باشد. در این مورد باید بگوییم که نمونه سوالات آزمون دولینگو برخلاف سوالات آزمون های آیلتس و تافل، تمامی سوالات با توجه به عملکرد شما و با توجه به جوابی که سوالات قبلی داده آید تنظیم و به شما داده می‌ شود.

اما در آزمون آیلتس و تافل تمام سوالات به صورت از پیش تعیین شده به شما داده خواهد شد. به همین دلیل می باشد که درجه دشواری این آزمون با توجه به مهارت شما تعیین می گردد.

توجه داشته باشید اگر شما سوالاتی که پاسخ می دهید را کاملاً درست پاسخ دهید در مراحل بعد کار شما سخت و سخت‌ تر خواهد شد و همین موضوع باعث می‌ شود که مهارت شما در سطح بسیار بالایی ارزیابی شود. اما چنانچه سوالی که در آزمون از شما پرسیده شده است را خوب جواب ندهید، مطمئنا سوال بعدی آسان تر خواهد بود و مطمئنا سطح مهارت شما پایین تر ارزیابی می‌ شود.

در این آزمون مهارت های صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن شما کاملاً ارزیابی خواهد شد. به این نکته توجه باشید که شما می توانید نمونه سوالات آزمون دولینگو را در خانه انجام دهید.

اما شاید این تصور برای شما به وجود آید که به راحتی می توانید تقلب کنید. اما به این صورت نیست. چرا چون که ناظران آزمون کاملاً، همه‌ چیز را زیر نظر دارند‌.

آنالیز آزمون دولینگو و سوالات پرتکرار

بررسی نمونه سوالات آزمون دولینگو

در قسمت های بالا در مورد بخش‌های متفاوت صحبت کردیم که سوالات آزمون دولینگو در دو بخش متفاوت به شما ارایه خواهد شد.

 اما سوالات مرحله اول تطبیقی خواهند بود و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. انتخاب واژه درست انگلیسی از بین واژه هایی که به شما ارائه شده است یکی از بخش‌ های این آزمون می باشد.

بخش بعدی هم مربوط به پر کردن جای خالی می باشد و بخش سوم مربوط به آن است که حروف های جا افتاده را از کلمات به درستی بر روی جای خود قرار دهید و آن را بنویسید.

بخش آخر هم مهارت شنا شنیداری شما آزموده می‌‌ شود و نگارشتان را هم مورد بررسی قرار خواهند داد. پس از این مراحل به دومین مرحله از آزمون می رسیم در این مرحله کار کمی گسترده تر خواهد شد.

در بخش اول مرحله دوم شما باید با توجه به موضوع که به شما ارائه شده مطلب طولانی خوبی بنویسید. اما در بخش دوم شما باید خیلی راحت و آسان نسبت به مطلبی که به شما داده شده صحبت کنید.

توجه داشته باشید این دسته بندی ها نمونه های متفاوتی دارد و نمونه سوالات آزمون دولینگو از این بخش خواهند آمد.

لذا ما قصد داریم تا به بررسی این سوالاتی که گفته شد بپردازیم و یک به یک آنها را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما تا پایان همراه باشید.

بخش نمونه سوالات English word selection

در این بخش، نمونه سوالات آزمون دولینگو معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند.

لذا شما به هر دو دسته نیازمند هستید تا بتوانید واژگان خود را گسترش دهید.

لازم به ذکر است شما با گوش دادن به فایل های صوتی و فیلم هایی که وجود دارند، می توانید سطح قدرت شنیداری خود را افزایش دهید.

در این بخش به گرامر هم نیاز دارید و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد. دسته اول سوال ها معمولاً نوشتاری هستند.

لذا در زمان آزمون چند واژه حقیقی انگلیسی و چند واژه مشابه به شما داده خواهد شد. شما باید تصمیم بگیرید که کدام واژه انگلیسی می باشد و کدام یک انگلیسی نیست و در زبان انگلیسی هیچ معنا و مفهومی ندارد.

معمولاً این نوع از سوالات برای سنجش گرامر و واژگان شما می باشد. حتماً نیاز نیست که تمامی کلمات را بشناسید و با معنای آنها آشنا باشید.

لذا فقط باید در یک زمان بسیار محدود حدود یک دقیقه باید کلمه ای که انگلیسی هست را پیدا کنید. در دسته دوم معمولاً سوال ها به صورت فایل های صوتی می باشد. در این نوع سوال ها کلمات نوشته نشده اند و این موضوع کاملاً بر خلاف دسته اول می باشد.

همه کلمات در یک فایل صوتی پخش می شود و تلفظ آنها انجام می‌ شود و شما حدود ۹۰ ثانیه فرصت دارید تا فایل هایی که کلمات انگلیسی را ادا می کنند انتخاب نمایید. در این بخش با یک تیر دو نشان زده خواهد شد.

هم سطح شناسایی واژگان شما مورد بررسی قرار می گیرد هم سطح شنیداری شما مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

بررسی نمونه سوالات Gap-fill reading passage

در این نوع سوالات معمولاً یک متن ادبی به شما داده خواهد شد. در این متن ادبی چندین جای خالی وجود دارد. برای هر جای خالی به شما گزینه‌ هایی داده خواهد شد که شما باید از این گزینه ها مناسب ترین کلمه را انتخاب کرده و در جای خود قرار دهید تا بتوانید این جمله را درست کنید.

 البته شاید ظاهر این سوالات کمی آسان باشد اما از آنجا که این متن یک متن ادبی و یک متن بسیار دشوار می باشد، انتخاب واژه ها کمی با دردسر روبرو خواهد شد. لذا برای داشتن یک عملکرد خوب در این بخش شما باید داستان ها و کتاب های متفاوتی به زبان انگلیسی خوانده باشید.

این موضوع کمک می‌ کند تا ذهن شما با این متون آشنایی داشته باشد. در واقع می توان گفت این نمونه سوالات سطح خواندن شما را مورد بررسی قرار می دهد و در طی آن متوجه خواهند شد شما متون انگلیسی را چقدر مورد مطالعه قرار می‌ دهید.

سختار نمونه سوالات c-test questions

در این بخش باید به این نمونه سوالات بپردازیم. در واقع این نمونه از سوالات به بررسی دانش نگارش شما می پردازد و سعی می‌ کنند با بررسی اینکه آیا شما املا درست کلمات را می‌ نویسید این سطح از دانش شما در زبان انگلیسی بسنجند. در این نوع سوالات یک متن بسیار کوتاه چند خطی به شما داده خواهد شد که جملات ابتدایی و انتهایی آن نوشته شده است.

در این بین چندین کلمه مشاهده خواهید کرد که فقط و فقط چند حرف ابتدایی آن ها نوشته شده است و شما باید باقی حروف را به صورت جای خالی بر سر جای خود قرار دهید. لذا شما باید در ابتدا کلمه ای که مناسب آن متن هست را در ذهن خود پیدا کنید و با پیدا کردن آن کلمات حروف هایی که جا افتاده است را بگذارید.

لازم به ذکر است که این متون از کتاب های ادبی و تاریخی استفاده می شود. پس توصیه ما به شما این است که برای جواب دادن به این نوع از نمونه سوالات آزمون دولینگو حتماً کتاب‌ ها، وقایع و روزنامه های تاریخی را بررسی کنید تا به راحتی بتوانید به این سوال ها جواب درست بدهید.

توضیح نمونه سوالات listen and write

در این بخش نوع بعدی سوالات را مورد بررسی قرار می‌ دهیم. در این نمونه سوالات آزمون دولینگو معمولاً یک سری فایل‌های صوتی در اختیار شما قرار داده می‌ شود و جملاتی در آن بیان می شود. شما فقط یک دقیقه زمان دارید که این فایل را کلمه به کلمه بشنوید و هر چیزی را که شنیدید، بنویسید.

در واقع شما باید از روی فایل صوتی یک متن را نگارش کنید. البته به این نکته هم باید توجه داشته باشید که شاید آن فایل صوتی هیچگونه معنا و مفهومی نداشته باشد.

شما سه بار زمان دارید این فایل صوتی را اجرا کنید و به آن گوش دهید. در این نمونه سوالات معمولاً برای گمراه کردن شما یک سری جملات اشتباه در فایل صوتی به شما داده خواهد شد. که هیچ معنا و مفهومی ندارد و در واقع می خواهند شما را به اشتباه بیاندازند.

پس تنها چیزی که مهم است این است که شما هر چیزی که گفته می شود را بنویسید و ایرادی وجود نداشته باشه. در این بخش هم قدرت شنیداری و نوشتاری شما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اگر می خواهید در این نوع از سوالات عملکرد خوبی داشته باشید، بهتر است که کارتون، فیلم، فایل های صوتی را حتماً نگاه کرده و گوش کنید. ضرب المثل ها و اصطلاحات را به خاطر بسپارید زیرا در این بخش ها معمولاً فایل های صوتی آورده می‌ شود که ممکن است جزو ضرب المثل ها باشد. در کل می توانید با استفاده از چیزهایی که به قدرت شنیداری شما کمک می‌کند این سوالات را به خوبی جواب دهید.

نمونه سوال های خواندن و صحبت کردن

اما یکی دیگر از نمونه سوال ها، نمونه سوال های خواندن و صحبت کردن است. در این بخش چندین جمله به شما نشان داده می شود. شما فقط ۲۰ ثانیه فرصت دارید تا دکمه رکورد را زده و جمله ای که مشاهده می کنید را با صدای بلند و شفاف بخوانید و آن را ضبط کنید.

در این بخش سعی بر آن است که قدرت تلفظ، استرس و چگونگی ادا کردن واژه ها توسط شما مورد سنجش قرار گیرد. باید به گونه ای این کار را انجام دهید که به صورت عادی این ضبط انجام شود. اگر استرس داشته باشید و آهنگ کلمات را بد بیان کنید، ممکن است که در نمره شما تاثیر گذار باشد.

لازم به ذکر است که این جملات با توجه به عملکردی که در بخش های قبل داشته اید، به شما داده خواهد شد. اگر در بخش های قبل به خوبی عمل کرده باشید این جملات سخت و سخت تر خواهد شد.

ولی اگر شما آزمون های قبلی را با دشواری پشت سر گذاشته باشید و در جواب دادن اشتباه کرده باشید ممکن است ریدینگ آزمون دولینگو برای شما آسان تر انتخاب شود. لذا توصیه ما این است که حتماً کتاب های انگلیسی، داستان ها، روزنامه ها و متون مختلف را با صدای بلند بخوانید و سعی کنید تلفظ آنها را درست انجام دهید.

می توانید از اپلیکیشن های مختلفی که برای این بخش وجود دارد استفاده نمایید، تا این تکنیک را به خوبی یاد گرفته و به خوبی بخوانید.

نمونه سوالات اسپیکینگ دولینگو extended speaking

بعد از اینکه بخش های گفته شده در بالا طی شد، مرحله اول آزمون تمام شده است و به مرحله دوم آزمون دولینگو می‌ رسیم. نمونه سوالات آزمون دولینگو در این قسمت برای آن است که قدرت شما برای نوشتن و صحبت کردن مورد بررسی قرار بگیرد.

 در این قسمت سه تسک متفاوت وجود دارد. در هر کدام از مراحل یک، دو، سه یا چهار سوال متفاوت به شما داده خواهد شد. شما باید در عرض ۳۰ ثانیه سوالات داده شده را مطالعه کرده و پس از آن دکمه ضبط صدا را زده و چیزی بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه فرصت دارید تا سوالات خود را به صورت شفاهی جواب دهید.

پس از اینکه این مراحل تمام شد شما به مرحله سوم خواهد رسید در این بخش یک سوال به صورت فایل صوتی برای شما ارسال خواهد شد و شما فقط ۹۰ ثانیه وقت دارید تا پاسخ خود را به این سوال به صورت شفاهی بیان نمایید.

لذا برای آمادگی خود در این بخش می توانید کتاب ها و منابع مختلف را مورد استفاده قرار دهید و با تمرین و تکرار سعی کنید سطح گفتار خود را بالاتر ببرید. سعی کنید با آهنگ درست کلام به این سوالات پاسخ دهید.

نمونه سوالات رایتینگ extended writing

پس از آنکه قسمت صحبت کردن به پایان رسید، نوبت به این می‌ رسد که قدرت نوشتاری شما مورد سنجش قرار بگیرد. در این بخش که آخرین مرحله از آزمون دولینگو می باشد، شما باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. در هر مرحله شما دو سوال پیش رو خواهید داشت.

 در مرحله اول شما باید به توصیف تصویر بپردازید. در این بخش دو یا سه عکس به شما نشان داده می شود و شما فقط چند ثانیه زمان دارید تا با نوشتن آن را وصف کنید. سعی کنید در این مرحله هر چیزی را که در تصویر میبینید به توصیف آن بپردازید و آن را بنویسید.

از رنگ تا حالات مختلف چهره و پس زمینه هر چیزی را که می بینید با علائم نگارشی درست و صفت های مناسب انگلیسی نسبت به توصیف آن اقدام نمایید. اما در مرحله دوم شما از لحاظ دانش واژگانی و چگونگی خواندن و نوشتن مورد سنجش قرار خواهید گرفت.

در این قسمت سوالی به شما داده می‌ شود که حدود فقط پنج دقیقه زمان خواهید داشت تا نظر خود را با ۵۰ الی ۱۰۰ کلمه بیان نمایید.

نمره دهی به سوالات آزمون دولینگو

پس از این که آزمون دولینگو تمام شد، شما از بین ۰ تا ۱۶۰ نمره را دریافت خواهید کرد. این آزمون به چهار بخش تقسیم خواهد شد. بخش مهارت های شنیدن و خواندن، بخش مهارت های شنیدن و صحبت کردن، بخش مهارت خواندن و نوشتن و در نهایت بخش مهارت های نوشتن و صحبت کردن.
امیدواریم که اطلاعات کافی در مورد این سوالات را به دست آورده باشید و بتوانید خود را برای پاس کردن این آزمون با بالاترین نمره آماده کرده باشید.