قانون کار در طول تحصیل برای دانشجویان کالج آلمان

قانون کار در طول تحصیل برای دانشجویان کالج آلمان

فهرست موضوعات

برای بسیاری از دانشجویان کالج در آلمان، تحصیل نیز به چالش مالی تبدیل می‌شود. به ویژه در بایرن و مونیخ هزینه‌های زندگی بالا هستند و بسیاری از دانشجویان در مورد کار کردن در طول ترم در کنار تحصیل فکر می‌کنند. اما از نظر حقوقی چطور است، چه نوع روابط استخدامی وجود دارد و باید به چه نکاتی توجه داشت در هنگام کار در کنار تحصیل؟ مالیات، بیمه اجتماعی، ساعات کار: ما پاسخ به مهم‌ترین سؤال‌ها راجع به موضوع «شغل دوم در طول تحصیل» می‌دهیم.

قبل از ادامه مطالعه، توصیه می‌کنیم در آلمان تمرکز اصلی خود را همیشه بر تحصیل معطوف دارید. بنابراین در مورد گزینه‌های مختلف تأمین مالی تحصیل خود مطلع شوید زیرا به آن می‌توانید بیش از حد تمرکز داشته باشید.

شرایط اولیه شغل دانشجویی در کنار کالج

شرایط اولیه شغل دانشجویی در کنار کالج

به‌طور کلی برای دانشجویانی که مایلند درکنار تحصیل در کالج آلمان یا دانشگاه های آلمان کار کنند ، قاعده سرانگشتی زیر وجود دارد: در طول ترم حداکثر ۲۰ ساعت کار در هفته مجاز است – در غیر این صورت ممکن است وضعیت دانشجویی شما در آلمان لغو شود. در طول زمان تعطیل ترم، دانشجویان می‌توانند بیشتر کار کنند و تا ۴۰ ساعت در هفته افزایش دهند. اگر زمان صرف شده برای شغل دوم از این آستانه‌ها تجاوز کند، کار به عنوان شغل اصلی در نظر گرفته می‌شود و شما کاملاً مشمول مالیات و بیمه اجتماعی هستید. بنابراین لطفاً مراقب باشید که از ساعات هفتگی کاری محدودیت‌ها تجاوز نکنید. این برای انواع مختلف استخدام که به طور مستقیم با تحصیل ارتباط ندارد، صدق می‌کند. موضوع کمی متفاوت با کارورزی‌هایی است که طرح درسی دانشگاه آن‌ها را اجباری کرده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به بخش کارورزی زیر مراجعه کنید. علاوه بر این، وضعیت حقوقی دانشجویان خارجی کمی متفاوت است، به بخش دانشجویان بین‌المللی مراجعه کنید.

استخدام با حقوق کم در مونیخ و بایرن

استخدام با حقوق کم در مونیخ و بایرن

استخدام با حقوق کم در باواریا و مونیخ آلمان مشخصات زیر را دارد: در هر ماه حداکثر ۴۵۰ یورو درآمد دارد. با دستمزد حداقل فعلی ۹٫۸۲ یورو (وضعیت: ژانویه ۲۰۲۲) این به معنای زمان کار حداکثر ۱۲ ساعت در هفته است. این نوع استخدام معاف از مالیات و بیمه است و لازم نیست مالیات بیکاری یا بیمه اجتماعی پرداخت کنید. اما مراقب باشید، زیرا پاداش‌ها و پرداخت‌های ویژه نیز به حقوق محسوب می‌شوند و این از ۴۵۰ یورو در ماه نباید تجاوز کند.

استخدام به عنوان دانشجوی پاره‌وقت در کنار تحصیل در کالج

حتی در مورد استخدام به عنوان دانشجوی پاره‌وقت، قاعده سرانگشتی اعمال می‌شود که از ۲۰ ساعت کار در هفته تجاوز نکند. در صورتی که این اتفاق بیفتد، نه کارفرما و نه دانشجویان ملزم به پرداخت حق بیمه بیماری، بیکاری یا بیمه اجتماعی نیستند. مزیت استخدام به عنوان دانشجوی پاره وقت این است که در کنار تحصیل می‌توان تجربه عملی در یک شرکت به دست آورد. اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت دانشجوی پاره‌وقت را می‌توانید اینجا بیابید.

کار در تعطیلات ترم - همچنین به عنوان استخدام کوتاه مدت شناخته می‌شود

برای کار در کنار تحصیل در کشور آلمان، برخی از دانشجویان ترجیح می‌دهند فقط در طول زمان تعطیل ترم کار کنند تا بتوانند در طول ترم به طور کامل بر تحصیل خود تمرکز کنند. در اینجا باید توجه داشت که یک استخدام کوتاه مدت و تمام وقت در طول تعطیلات ترم مشمول مالیات است. مالیات پرداختی بعد از اظهارنامه مالیاتی توسط اداره مالیات بازپرداخت می‌شود اگر مبلغ معافیت مالیاتی سالانه فعلی ۹.۹۸۴ یورو (وضعیت: ژانویه ۲۰۲۲) تجاوز نکند. چنین استخدامی نیز نباید در سال تقویمی بیش از سه ماه یا ۷۰ روز کاری به طول بینجامد.

دانشجویان بین‌المللی و ایرانی

دانشجویان از اتحادیه اروپا عمدتاً مشمول همان شرایط کاری حقوقی هستند که دانشجویان آلمانی. بنابراین برای آنها نیز رهنمودهای بالا و در ادامه اعمال می‌شود. اما مراقب باشید، از زمانی که یک شغل دوم آغاز می‌شود، حتی دانشجویان اتحادیه اروپا یا EWG مشمول بیمه درمانی اجباری آلمان می‌شوند.

وضعیت برای دانشجویان بین‌المللی که از اتحادیه اروپا نیستند، کمی متفاوت است. این دانشجویان در یک سال نمی‌توانند بیش از ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ روز نیمه وقت کار کنند. استثناهایی در این مورد وجود دارد، اما باید حتماً با اداره کار و اداره مهاجرت هماهنگ و توسط این مراکز تأیید شود. علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی اجازه فعالیت آزاد یا مستقل ندارند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در صفحه دانشجویان بین‌المللی در سازمان خدمات دانشجویی آلمان بیابید.

کارورزی و کمک آموزشی علمی

دانشجویانی که در طول تحصیل کارورزی انجام می‌دهند که در برنامه درسی یا آیین‌نامه امتحانات اجباری است، نیازی به پرداخت بیمه اجتماعی برای این فعالیت ندارند. این نوع کارورزی هم برای دانشجویان آلمانی و هم برای دانشجویان بین‌المللی هر زمان امکان‌پذیر است. این ساعات کاری بنابراین در روزهای کاری سالانه محسوب نمی‌شود. همین مورد برای استخدام‌های علمی در دانشگاه در چارچوب تحصیل نیز صدق می‌کند.

منبع: Arbeit während des Studiums – Studierendenwerk München Oberbayern Blog (studierendenwerk-muenchen-oberbayern.de)