آکادمی بین المللی دان
DAAN ACADEMY

تحصیل در ایتالیا

چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟ 2024

چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟ راهنمای کامل تحصیل در ایتالیا: مراحل دریافت ویزای تحصیلی، بهترین دانشگاه‌ها و رشته‌های پرطرفدار و همچنین، پذیرش در مقطع لیسانس در یک دانشگاه ایتالیایی به این صورت است.

تحصیل در ایتالیا، چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟ شما باید تحصیلات متوسطه را با موفقیت به پایان رسانده باشید. برای استفاده از بورسیه تحصیلی و کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا گواهی پایان تحصیلی معتبر داشته باشید و واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی در کشور خود باشید.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از برنامه های سطح لیسانس در ایتالیا به زبان انگلیسی و به زبان ایتالیایی ارائه می شوند و ممکن است برای قبولی در رشته انتخابی خود نیاز به اثبات توانایی های زبان خود از طریق آزمون زبان رسمی داشته باشید.

به صورت کلی شرایط تحصیل در ایتالیا در دانشگاه های معتبر در لیست زیر توضیح داده می‌شود:

مدارک مورد نیاز

  • مدرک دیپلم دبیرستان یا کارشناسی دانشگاه که ثابت کند شما واجد شرایط تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا با حداقل 59 درصد در دو سال آخر تحصیل خود هستید
  • عکس ها پاسپورت
  • پاسپورت مسافرتی با تاریخ مشخص
  • اصل مدارک تحصیلی
  • ترجمه مدارک تحصیلی
  • تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی بسته به رشته و دانشگاهی که می خواهید برای آن درخواست دهید. تافل و آیلتس یا آزمون دولینگو( برای برخی از دانشکاه ها ) آزمون های انگلیسی پذیرفته شده عمومی هستند.
  • برای تحصیل در برخی از رشته ها از شما حداقل نمره در دروس تخصصی آن رشته خواسته میشود.
  • برخی از دانشگاه ها آزمون های ورودی برگزار میکنند. مانند آزمون تولک یا برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی آزمون آیمت.

شرایط اختصاصی

به دلیل اینکه دانشگاه و مقاطع تحصیلی در کشور ایتالیا شروط مختلفی برای پذیرش دارند، مواردی که ذکر شد فقط شرایط عمومی است. لطفاً توجه داشته باشید که برای ویزای ایتالیا مدارک مورد نیاز تحصیل در ایتالیا باید توسط نهاد نظارتی کشوری که در آن به دست آمده و به انگلیسی ترجمه شده اند تأیید شده باشند، قبل از اینکه مورد بررسی قرار گیرند، قبلاً توسط یک سازمان تأیید شده نیستند. 

قدم اول پذیرش از داشگاه های ایتالیا: پیدا کردن دانشگاه

تحصیل رشته های مختلف ایتالیا

چگونه از دانشگاه پذیرش بگیریم؟ قدم اول انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی در وبسایت UNIVERSITALY است.

ابتدا وارد این وبسایت شوید و رشته تحصیلی و دانشگاه خود را انتخاب کنید و در وبسایت پیش ثبت نام انجام دهید.


ایتالیا دارای بیش از 90 دانشگاه است که بیشتر آن‌ها دانشگاه‌های دولتی هستند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های مختلف پرداخته‌ایم:

بولونیا:

این دانشگاه با تاریخچه‌ای بیش از 900 سال، به عنوان اولین دانشگاه اروپا شناخته می‌شود. در حوزه تحقیقات علمی، دانشگاه بولونیا در رتبه بندی جهانی QS به عنوان دانشگاه برتر ایتالیا شناخته شده است.

پلی‌تکنیک میلان:

این دانشگاه برای تخصص در زمینه‌های مهندسی، فناوری و مدیریت شناخته می‌شود و در رتبه بندی QS به عنوان دومین دانشگاه برتر ایتالیا قرار دارد.

دانشگاه رم لا ساپیانزا:

این دانشگاه در حوزه هنرهای زیبا، معماری، آرشئوتکتور و طراحی به عنوان برترین دانشگاه ایتالیا شناخته می‌شود.

پیزا:

این دانشگاه در حوزه تحقیقات علمی و تحصیلات پزشکی به عنوان برترین دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا شناخته می‌شود.

سیاکوزا:

این دانشگاه در رشته‌های مرتبط با محیط زیست و علوم دریایی شناخته می‌شود.

پادوا: این دانشگاه در حوزه‌های مختلفی از جمله تحقیقات علمی، مدیریت، مهندسی و علوم پزشکی به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا شناخته می‌شود.

فلورانس:

دانشگاه فلورانس یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا است که در شمال مرکزی ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۳۵۱ تاسیس شده و در حال حاضر بیش از ۶۰،۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی و تحصیلات فوق بالا را در بیش از ۱۲۰ رشته تحصیلی پذیرش می‌کند. دانشگاه فلورانس دارای ۱۲ دانشکده متنوع است که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشکده مهندسی، دانشکده پزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده علوم انسانی اشاره کرد. این دانشگاه همچنین برخی از مراکز تحقیقاتی مهم را در اختیار دارد که به دانشجویان این دانشگاه اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های تحقیقاتی مشارکت کنند و تجربه کاری ارزشمندی را بدست آورند.

بولونیا:

دانشگاه بولونیا با تأسیس در سال 1088 یکی از قدیمی‌ترین و محترم‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا و جهان است. این دانشگاه در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم پایه، علوم اجتماعی، هنر، علوم انسانی، فناوری اطلاعات، حقوق و علوم پزشکی فعالیت دارد. دانشگاه بولونیا رتبه سوم را در رتبه‌بندی QS برای دانشگاه‌های ایتالیا کسب کرده است.

پادوا:

دانشگاه پادوا با تأسیس در سال 1222 یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی و مشهور ایتالیا است. این دانشگاه در حوزه‌های علوم پایه، علوم انسانی، حقوق، علوم اجتماعی و علوم پزشکی فعالیت می‌کند. دانشگاه پادوا در رتبه‌بندی QS برای دانشگاه‌های ایتالیا در رتبه چهارم قرار دارد.

سیاژنا:

دانشگاه سیاژنا در شمال ایتالیا قرار دارد و در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی، علوم پزشکی و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. دانشگاه سیاژنا رتبه پنجم را در رتبه‌بندی QS برای دانشگاه‌های ایتالیا به دست آورده است.

تورین:

دانشگاه تورینو در شمال غربی ایتالیا قرار دارد و در حوزه‌های علوم پایه، علوم انسانی، فناوری اطلاعات، علوم پزشکی و مهندسی فعالیت می‌کند. دانشگاه تورینو در رتبه ششم در رتبه‌بندی QS قراردارد.

دانشگاه رم (Sapienza University of Rome)

دانشگاه رم که در سال ۱۳۰۳ تاسیس شده، از دانشگاه‌های قدیمی و بزرگ ایتالیا است. این دانشگاه در شهر رم قرار دارد و دارای بیش از ۱۳۰ هزار دانشجو است. دانشگاه رم در زمینه‌های مختلفی همچون علوم پایه، مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی بسیار معروف است.

پیمونته شرقی (University of Eastern Piedmont)

دانشگاه پیمونته شرقی در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده و در شهر نوارا قرار دارد. این دانشگاه در زمینه‌هایی همچون علوم کامپیوتری، مهندسی، ریاضیات و فیزیک دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا بسیار معروف است.

قدم دوم شروع پذیرش برای تحصیل در ایتالیا: انتخاب رشته

قدم دوم شروع پذیرش برای تحصیل در ایتالیا این است که وارد وبسایت دانشگاه شوید و مدارک و الزامات ثبت نام را مطالعه کنید.

ایتالیا با تاریخچه آموزشی طولانی و ارزشمند، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود. این کشور معروف به تولید هنرمندان، معماران، طراحان و بسیاری از افراد با استعداد در صنایع خلاقیت است. همچنین، دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل محیط‌های تحصیلی دوستانه، دوره‌های تحصیلی با کیفیت، معماری شگفت‌انگیز، شهرهای جذاب و تاریخی و برنامه‌های تفریحی غنی، همیشه در بین دانشجویان خارجی محبوبیت داشته‌اند. در ادامه، به معرفی رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های ایتالیا پرداخته‌ایم.

تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

رشته معماری یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا است و دانشگاه‌های بسیاری در این زمینه به دانشجویان خارجی خدمات عالی ارائه می‌دهند. از جمله دانشگاه‌های پر طرفدار می‌توان به دانشگاه پادوا، دانشگاه ترینتو، دانشگاه فلورانس، دانشگاه میلانو، دانشگاه بولونیا و دانشگاه روم اشاره کرد.

بررسی رشته تحصیلی هنر در ایتالیا

رشته هنر به عنوان یکی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی در ایتالیا شناخته شده است. دانشگاه هایی همچون دانشگاه لووور، دانشگاه فلورانس و دانشگاه بولونیا از جمله دانشگاه هایی هستند که به دانشجویان خارجی در زمینه های هنری کمک می کنند.

تحصیل در ایتالیا و رشته طراحی مد ایتالیا

طراحی مد یکی از رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در ایتالیا است. این رشته شامل مطالعه و طراحی لباس، پوشاک و لوازم جانبی آن است. دانشجویان در این رشته با یادگیری مبانی و اصول طراحی، استفاده از نرم‌افزارهای مختلف طراحی، بازاریابی و فروش، آموزش مواد و نمونه‌های مختلف پارچه، آشنایی با تاریخچه مد و فرهنگ مد ایتالیا، آموزش نوآوری و خلاقیت و دیگر مهارت‌های لازم برای توانمندی در این صنعت، آشنا می‌شوند. بعد از پایان دوره‌ی تحصیلی، فارغ التحصیلان می‌توانند در صنایع مد، شرکت‌های طراحی و تولید لباس، برندهای معروف و فروشگاه‌های پوشاک و لوازم جانبی مد، کار کنند یا به صورت خودمختار کارآفرینی نمایند. به دلیل برتری صنعت مد ایتالیا، رشته طراحی مد به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا شناخته شده است.

مهندسی برق در ایتالیا

رشته مهندسی برق در ایتالیا نیز یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیل در ایتالیا است. دانشگاه‌های برتر ایتالیا این رشته را با برخی تمرکزهای خاص ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دانشگاه پیزا به مهندسی الکترونیک و مخابرات تمرکز دارد، در حالی که دانشگاه روم بر روی مهندسی برق تمرکز دارد. این رشته در دانشگاه‌های پادوا و تورین نیز به دلیل داشتن پژوهشگاه‌های مهم در حوزه‌های مرتبط با این رشته، بسیار محبوب است.

رشته علوم کامپیوتری

رشته علوم کامپیوتری نیز در دانشگاه‌های ایتالیا با استقبال خوبی مواجه است. دانشگاه بولونیا یکی از دانشگاه‌های برتر در این رشته است که به دانشجویان مهارت‌های لازم برای کار در صنعت تکنولوژی اطلاعات را آموزش می‌دهد. همچنین برای تحصیل در ایتالیا، دانشگاه تورین نیز با تمرکز بر تحقیقات در حوزه علوم کامپیوتری، شناخته شده است.

رشته مدیریت

رشته مدیریت نیز در دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به اهمیت بالای این رشته در حوزه اقتصادی، بسیار محبوب است. دانشگاه بوکونی در میلانو به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا در زمینه مدیریت شناخته می‌شود. همچنین دانشگاه بوکا در جنوب ایتالیا و دانشگاه بوکاتی در نزدیکی میلانو نیز به عنوان دانشگاه‌های معتبر در این رشته شناخته می‌شود.

علاوه بر رشته‌های فوق، رشته‌های مهندسی نیز از جمله رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در ایتالیا هستند. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا متمرکز بر رشته‌های مهندسی و تکنولوژی هستند. در این رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 برق
 مکانیک
 عمران
 صنایع
 مواد
 شیمی
این رشته‌ها با توجه به شرایط و نیازهای بازار کار ایتالیا و جهان امروزی، بسیار مهم و ارزشمند هستند. دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند، برای کار در صنایع بزرگ و نوآورانه و همچنین شرکت‌های خودروسازی، هوافضا و صنایع برق و الکترونیک، آماده می‌شوند.

از دیگر رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در ایتالیا می‌توان به رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی اشاره کرد. در این رشته‌ها دانشجویان با مفاهیم و نظریه‌هایی که در حوزه روان‌شناسی، علوم اجتماعی، تاریخ و فلسفه تدریس می‌شوند، آشنا می‌شوند. این رشته‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا در کارهایی که با افراد سر و کار دارند، مثل مشاوران روان‌شناسی، مدیران منابع انسانی و مدیران بازاریابی، موفقیت بیشتری داشته باشند.

رشته داروسازی

رشته داروسازی در ایتالیا یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا است که برای دانشجویانی که علاقه‌مند به زمینه بهداشتی هستند، بسیار جذاب است. دوره داروسازی در ایتالیا، شامل درس‌های عملی و تئوریکی در زمینه شیمی، بیوشیمی، فارماکولوژی و تکنولوژی دارویی است. دانشجویان این رشته، علاوه بر آموزش در کلاس درس، باید با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته در آزمایشگاه‌های داروسازی تمرین کنند. پس از گذراندن دوره داروسازی، فرصت‌های شغلی گسترده‌ای در صنعت دارویی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی برای فارغ‌التحصیلان ایجاد می‌شود.

قدم سوم پذیرش تحصیل در ایتالیا: آماده سازی مدارک

قدم سوم برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا آماده سازی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام است. 

این مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا و کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا میتواند برای هر دانشگاه و رشته متفاوت باشد.

عموما این مدارک شامل کارنامه آزمون های زبان یا آزمون های ورودی مانند آزمون تولک هستند. همچنین ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات یا رزومه و انگیزه نامه هم شامل میشود. در نهایت این مدارک را در وبسایت دانشگاه آپلود کنید.

قدم چهارم تحصیل در ایتالیا : دریافت نامه پذیرش

قدم چهارم پذیرش و تحصیل در ایتالیا انتظار برای پاسخ پذیرش از طرف دانشگاه است. اگر تا اینجا همه چیز خوب پیش رفته باشد، دانشگاه به شما یک نامه پذیرش می دهد. شما باید این نامه پذیرش را به سفارت ایتالیا در کشور خود بدهید و ویزای تحصیلی بگیرید.

برای اطلاع از جزئیات این پروسه با مشاورین آکادمی دان تماس بگیرید.

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی و البته به زبان ایتالیایی نیز تدریس میشوند.

عموما دانشگاه های کشور ایتالیا برای ثبت نام شرایط سنی ندارند.

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برای ورود به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آزمون برگزار میکنند.

دانشگاه های دولتی ایتالیا رایگان هستند و البته بسیاری از این دانشگاه ها میتوانید از بورسیه های تحصیلی مختلفی استفاده کرد.

به این مطلب امتیاز دهید
5/5
مشاوره تحصیلی

با پر کردن فرم مشاوره تحصیلی، راهی جدید برای شروع مسیر شغلی و تحصیلی خود پیدا کنید و به آرزوهای تحصیلی و شغلی خود نزدیک شوید. پس از پر کردن فرم، مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت و به شما در رسیدن به اهداف تحصیلی و شغلی خود کمک خواهند کرد. برای شروع این مسیر، فرم مشاوره تحصیلی را همین الان پر کنید.

درخواست مشاوره تحصیلی
مطالب خواندنی