آکادمی بین المللی دان
DAAN ACADEMY

چند بار می توان در آزمون SAT شرکت کرد؟

چند بار می توان در آزمون SAT شرکت کرد؟

فهرست موضوعات

چند بار می توانید در آزمون SAT شرکت کنید؟ برخلاف تصور، محدودیت خاصی وجود ندارد، اما اکثر دانش آموزان دو بار این آزمون را می دهند. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چه زمانی باید مجددا در SAT شرکت کنید، چند بار شرکت کردن زیاد است و چطور می توانید نمره بهتری کسب کنید.

با اینکه محدودیتی برای دفعات شرکت در SAT وجود ندارد، معمولا سالانه فقط هفت تاریخ برگزاری آزمون وجود دارد. اکثر دانش آموزان ترجیح می دهند دو بار در این آزمون شرکت کنند، یکبار در اواخر سال سوم دبیرستان و یکبار دیگر در ابتدای سال آخر.

طبق گزارش کالج بورد، حدود ۱.۵ میلیون نفر از دانش آموزان سال ۲۰۲۱ حداقل یک بار در آزمون SAT شرکت کردند [۱]. این تعداد نسبت به سال قبل حدود ۷۰۰ هزار نفر کمتر است که احتمالا به دلیل تعطیلی مراکز آزمون در دوران پاندمی کووید-۱۹ بوده است.

با اینکه تعداد شرکت کنندگان در آزمون SAT در سال های اخیر کاهش یافته، همچنان به عنوان پرکاربردترین آزمون پذیرش دانشگاه در آمریکا شناخته می شود. دانش آموزان برای موفقیت در این آزمون تلاش زیادی می کنند. معمولا بین یک تا شش ماه قبل از آزمون شروع به مطالعه می کنند و حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را به تمرین اختصاص می دهند.

دلایل شرکت در آزمون بیش از یک بار

با وجود وقت‌گیر بودن آزمون SAT، دلایل متعددی برای شرکت مجدد در این آزمون وجود دارد. متخصصان مهم‌ترین دلایل شرکت مجدد را اینگونه بیان می‌کنند:

۱. افزایش نمره:

یکی از بزرگترین دلایل شرکت مجدد، بهبود نمره است. تحقیقات نشان می‌دهند که ۵۵ درصد از دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان با شرکت مجدد در سال آخر، نمرات خود را افزایش داده‌اند [۲]. طبق موسسه Manhattan Review، میانگین افزایش نمرات ۵۵ نقطه بوده و ۴ درصد از دانش‌آموزان نیز موفق به افزایش ۱۰۰ نقطه یا بیشتر شده‌اند.

۲. تمرکز بر نقاط ضعف:

با شرکت اولیه در آزمون، با ساختار و سوالات آن آشنا می‌شوید و می‌توانید نقاط ضعف خود را شناسایی کنید. سپس با تمرکز بر این بخش‌ها، نمرات خود را در آن قسمت‌ها بهبود دهید. برای مثال، اگر در ریاضیات نمره پایینی کسب کردید، می‌توانید زمان بیشتری را به مطالعه اصول ریاضی مرتبط با آزمون اختصاص دهید. این نوع مطالعه هدفمند در بین دانش‌آموزانی که به دنبال افزایش نمره هستند، رایج است.

۳. کاهش استرس و افزایش آشنایی با آزمون:

شرکت در هر آزمون ورودی دانشگاه با استرس همراه است. با شرکت اولیه در SAT، تا حدودی با روند آزمون آشنا شده و سطح استرس خود را در دفعات بعدی بهتر مدیریت می‌کنید.

۴. افزایش سطح دانش:

همانطور که گفته شد، بسیاری از دانش‌آموزان اولین بار در سال سوم دبیرستان در آزمون SAT شرکت می‌کنند. با این حال، شرکت مجدد در سال آخر به شما فرصت می‌دهد تا با یادگیری مفاهیم جدید ریاضی و اصول انگلیسی در طول سال تحصیلی، دانش خود را افزایش دهید و در نتیجه، نمراتتان را بهبود ببخشید.

۵. افزایش فرصت دریافت کمک‌های مالی:

کسب نمره بالاتر در SAT می‌تواند فرصت‌های دریافت کمک‌های مالی بیشتری را برای شما فراهم کند. برخی از وام‌ها، کمک‌هزینه‌ها یا برنامه‌های کاهش شهریه ممکن است مستلزم کسب نمره خاصی در آزمون SAT باشند.

قبل از شرکت در آزمون، بهتر است با بررسی فرصت‌های کمک‌های مالی، هدف خود را از نظر نمره تعیین کنید. به عنوان مثال، دانشگاه میسی‌سیپی تضمین می‌کند که به دانش‌آموزانی با نمره SAT بین ۱۱۳۰ تا ۱۱۵۰، حداقل کمک‌هزینه تحصیلی تعلق بگیرد [۳]. دانش‌آموزانی که به این آستانه برسند، سالانه ۱۰۰۰ دلار کمک‌هزینه دریافت می‌کنند. اگر دانش‌آموز همچنین معدل ۳.۵ یا بالاتر داشته باشد، این کمک‌هزینه به ۳۰۰۰ دلار در سال افزایش می‌یابد. به طور کلی، هر چه نمره SAT بالاتر باشد، کمک‌هزینه تحصیلی بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد. بالاترین مبلغی که توسط دانشگاه میسی‌سیپی اعطا می‌شود، ۱۲۷۱۸ دلار در سال به دانش‌آموزانی با نمره SAT بالاتر از ۱۴۵۰ و معدل ۳.۵ یا بالاتر تعلق می‌گیرد.

چند بار شرکت در SAT "زیاد" محسوب می‌شود؟

با اینکه محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون SAT وجود ندارد، اما کارشناسان توصیه می کنند که بیش از شش بار در این آزمون شرکت نکنید. تعداد زیاد دفعات شرکت می تواند به دانشگاه ها این سیگنال را بدهد که به اندازه کافی برای آزمون آماده نشده اید.

البته نکته دیگری هم وجود دارد. شرکت در آزمون فقط یک بار می تواند نشان دهنده عدم تمایل شما به تلاش مجدد باشد. از آنجایی که اکثر دانش آموزان در نوبت دوم نمره بهتری کسب می کنند، منطقی است که حداقل دو بار در آزمون شرکت کنید.

آیا تمام نمرات SAT به دانشگاه ها ارسال می شود یا می توانید فقط بهترین را انتخاب کنید؟

بسیاری از دانشگاه ها از سیستمی به نام Score Choice استفاده می کنند، یعنی شما می توانید انتخاب کنید کدام نمرات را برای دانشگاه ارسال کنید. اما نمی توانید نمره های دو بخش مختلف را از دو امتحان جداگانه انتخاب کنید. به عنوان مثال، نمی توانید نمره ریاضی از امتحان اول و نمره نوشتاری و خواندن از امتحان دوم را به دانشگاه ارسال کنید. شما باید نتایج کامل یکی از امتحانات را انتخاب کنید.

البته برخی از دانشگاه ها نیازمند ارسال تمام نمرات SAT هستند، بنابراین باید شرایط پذیرش دانشگاه های مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید.

برای قبولی در دانشگاه، به طور متوسط به چه نمره ای در آزمون SAT نیاز است؟

اکثر دانشگاه ها نمره SAT مورد نیاز برای دانشجویان جدید خود را تعیین می کنند، بنابراین لازم است شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید. بسیاری از دانش آموزان برای دانشگاه های مختلف متعددی درخواست می دهند، بنابراین نمرات SAT مورد نیاز آنها متفاوت خواهد بود. سعی کنید حداقل به بالاترین نمره مورد نیاز دانشگاه های برتر برسید.

همانطور که انتظار می رود، دانشگاه های لیگ آیوی دارای الزامات بالاتری هستند. به گفته PrepScholar، برای دانشجویانی که قصد ورود به 25 دانشگاه برتر کشور را دارند، نمرات SAT باید بین 1415 و 1510 باشد، البته این عدد بسته به دانشگاه خاص متغیر است [5]. حداقل نمره در سایر دانشگاه ها معمولا کمی پایین تر است. بررسی 76 دانشگاه محبوب نشان می دهد که میانگین نمره مورد نیاز SAT بین 1210 و 1485 است.

طبق گزارش US News، میانگین نمره دانش آموزان سال 2020 در آزمون SAT برابر با 1051 بوده است.

نکاتی برای شرکت مجدد در آزمون SAT

برای کسانی که قصد تکرار آزمون SAT را دارند، در اینجا چند نکته راهبردی برای مطالعه ارائه شده است:

۱. به سرعت به مطالعه برگردید:

بعد از شرکت در چنین آزمون بزرگی، ممکن است تمایل داشته باشید قبل از بازگشت به مطالعه، کمی استراحت کنید. با این حال، بهترین برنامه این است که درست پس از شرکت در آزمون به مطالعه خود بازگردید. زیرا این کار به تازه ماندن اطلاعات شما کمک می کند و فرصتی برای تقویت پایه شما فراهم می کند.

۲. روی بخش‌های خاص تمرکز کنید:

پس از شرکت در آزمون، نتایج خود را به تفکیک بخش ها مانند خواندن، نوشتن و زبان، ریاضی و انشای اختیاری دریافت خواهید کرد. از خود بپرسید در کدام بخش نمره کمتری کسب کرده اید و برای جایی که می خواهید بیشترین پیشرفت را ببینید، تلاش بیشتری کنید.

۳. آزمون های تمرینی شرکت کنید:

علاوه بر بهینه سازی مطالعات خود، باید نحوه مطالعه خود را نیز بهبود بخشید. مطالب مرور شده را مرور کنید، اما به یاد داشته باشید که آزمون های تمرینی یکی از بهترین ابزارهایی هستند که می توانید برای آماده شدن برای تکرار استفاده کنید.

۴. یک برنامه مطالعه تنظیم کنید:

لحظه ای وقت بگذارید و یک برنامه مطالعه تنظیم کنید که شما را از امروز تا تاریخ آزمون همراهی کند. برنامه به شما کمک می کند تا مسئولیت پذیر باشید و از فشرده خوانی برای آزمون جلوگیری کنید. سعی در بهبود نمرات SAT با مطالعه یک یا دو روز قبل از آزمون به اندازه کار کردن روی آن در قطعات کوچک در طول زمان موثر نخواهد بود.

۵. عضویت در گروه مطالعه را در نظر بگیرید:

چگونه برای امتحان آماده می شوید؟ اگر به تنهایی کار می کنید، ممکن است مفید باشد که یک گروه مطالعه پیدا کنید یا در نظر بگیرید که در کلاس های آمادگی SAT که به طور خاص برای بهبود نمرات آزمون طراحی شده اند، شرکت کنید.

منابع این مقاله:

۱. Inside Higher Ed:700,000 Fewer Took the SAT” ، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

۲. Manhattan Review: “Retaking the SAT” ([لینک])، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

۳. University of Mississippi: “Freshman Scholarships Guide 2021-2022” ([لینک])، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

۴. PrepScholar: “Expert Guide: How Many Times Should You Take the SAT” ([لینک])، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

۵. PrepScholar: “What Are Good SAT Scores for Colleges? 101 Schools + Advice” ([لینک])، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

۶. US News: “What’s a Good SAT Score?” ([لینک])، تاریخ دسترسی: ۱ مارس ۲۰۲۲.

به این مطلب امتیاز دهید
5/5
مشاوره تحصیلی
درخواست مشاوره تحصیلی
مطالب خواندنی